Tarcza antykryzysowa i wparcie dla przedsiębiorców

Dziś miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w tzw. specustawie. Jej celem jest pomoc w załagodzeniu skutków spowodowanych koronawirusem.

Ogłoszenie na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii, wiąże się z ograniczeniami w zakresie gromadzenia się ludności oraz jej przemieszczania się. Ma także znaczący wpływ na funkcjonowanie określonych instytucji oraz zakładów pracy.

Wychodząc naprzeciw firmom rząd przygotował tzw. Tarczę Antykryzysową. Jest topakiet pomocowy, którego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w radzeniu sobie ze skutkami spowodowanymi pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Jedną z wielu propozycji jest przesunięcie w czasie obecnych oraz nowych obowiązków podatkowych dotykających przedsiębiorców np.

  • Zgłoszenie informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych przesunięto do lipca 2020.
  • Nowa matryca stawek podatku VAT zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r.
  • Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 do zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników do 31 maja 2020 oraz organizacji pozarządowych do 31 lipca 2020 r.
  • Przesunięcie dla wszystkich podatników składania nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7) od 1 lipca 2020 r.

Dostępna jest już Sage Symfonia ERP i Sage Symfonia 50cloud w nowej wersji 2020.4, do której dodano obsługę przygotowania miesięcznych i kwartalnych deklaracji JPK_V7 . Najnowsza wersja Sage umożliwia także rejestrację wymaganych dla deklaracji danych opisujących dokumenty i rejestry VAT.

Więcej informacji dot. Tarczy Antykryzysowej:
https://www.gov.pl/web/finanse/wiele-rozwiazan-mf-w-ustawach-tarczy-antykryzysowej