Zmiana terminu obowiązywania KSeF?

Shot of pretty young business woman working with computer while consulting some invoices and documents in the kitchen at home.

KSeF – zmiana terminu?

Zgodnie z najnowszymi informacjami – termin wejścia w życia obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej (KSeF) najprawdopodobniej zostanie przesunięty na 1 stycznia 2024 roku.

Dotychczas decyzja o korzystaniu z systemu należała do przedsiębiorców. Mimo zapowiedzi Ministerstwa Finansów o zmianie charakteru KSeFu na obligatoryjny już od 2023 roku, po uzyskaniu poparcia Rady UE, termin zostanie przesunięty do 1 stycznia 2024 roku. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do programu. 

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

O tym czym jest KSeF i co jego wdrożenie oznacza w praktyce, pisaliśmy już w ubiegłym roku. Krajowy System e-Faktur jest niczym innym jak platformą wymiany faktur VAT w obrocie gospodarczym. Głównym celem działania systemu jest wystawianie, przesyłanie, odbieranie i przechowywanie faktur elektronicznych w formie ustrukturyzowanej.  

 

Symfonia KSeF

Jednym z pierwszych producentów oprogramowania klasy ERP gotowym na zmiany jakie niesie ze sobą KSeF była Symfonia. Co ważne, firma stworzyła rozwiązanie z którego będą mogli korzystać nie tylko użytkownicy oprogramowania, ale również osoby korzystające na co dzień z innych systemów. 

Głównym założeniem przy tworzeniu aplikacji Symfonia KSeF było stworzenie rozwiązania, które będzie służyło nie tylko do wymiany faktur ustrukturyzowanych, ale również do zarządzania innymi dokumentami elektronicznymi. Efektem prac jest kompleksowy system dzięki któremu użytkownicy nie tylko zyskują pewność bezpiecznego przechowywania plików, ale również mają mniej obowiązków związanych wcześniej z przetwarzaniem tych dokumentów.