Czy system ERP nadaje się tylko do dużych firm?

Czym są systemy ERP?

Według definicji systemy ERP są narzędziami do zarządzania zasobami, których głównymi zadaniami są pomaganie, automatyzowanie oraz usprawnianie wszystkich procesów biznesowych w całej organizacji. Jeśli popatrzymy wyłącznie na statystyki wynikające z danych GUS prawdą może wydawać się, że programy te znajdą zastosowanie wyłącznie w dużych firmach. Jednakże posiadają one tak dużo licznych zalet, że na ich wdrożeniu skorzystają także średnie i małe przedsiębiorstwa. Te ostatnie docenią ich kompleksową funkcjonalność oraz możliwość ich precyzyjnego dostosowania do bieżących potrzeb. Co istotne, dobrej jakości system ERP to rozwiązanie skalowalne, które może rozwijać się i „rosnąć” wraz z dynamicznym rozwojem firmy, co docenią zwłaszcza małe przedsiębiorstwa z ambicjami. Nasuwa się zatem pytanie – dlaczego małe i średnie firmy nie miałyby z tego korzystać? Oczywiście nie ulega wątpliwości, że możliwości i potrzeby finansowe są odpowiednio mniejsze, jednakże najistotniejszy jest właśnie sam fakt występowania tych potrzeb. Sprawne zarządzanie każdym przedsiębiorstwem wymaga skutecznego gromadzenia i zarządzania danymi oraz procesami. Te są natomiast podstawową funkcjonowania każdej firmy, zarówno tej dużej, jak i małej. W przeszłości, około czterdziestu lat temu można było się zgodzić, że wyłącznie duże firmy potrzebują komputerów i systemów informatycznych. Jednakże od tego czasu sytuacja zmieniła się diametralnie. Pierwsze programy do zarządzania zasobami firm pojawiły się już w latach 60-tych XX w. Z biegiem lat oraz postępującym rozwojem nowoczesnych technologii ewoluowały w nowoczesne systemy klasy ERP, które obecnie stanowią podstawowe narzędzia informatyczne do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Według najnowszych badań, dzisiaj przeciętny smartfon jest około 50 tysięcy razy szybszy i tyle samo razy lżejszy od pierwszego komputera sprzed 75 lat. Analogiczna sytuacja dotyczy systemów ERP. Bardzo duża część programów ma już swoje specjalnie zaprojektowane wersje dedykowane właśnie dla małych i średnich firm, tak aby spełniać ich niepospolite i szczególne potrzeby, nie narażając ich tym samym na wysokie koszty.

 

 

Dlaczego warto wdrożyć system ERP w małej firmie?

System ERP dla firm jest rozwiązaniem informatycznym, które sprawdzi się w praktycznie każdej branży. Małe firmy docenią je w szczególności za skalowalność – dobrej jakości oprogramowanie tego typu może być rozbudowywane wraz z postępem rozwoju firmy oraz dostosowywane do jej zmieniających się w czasie potrzeb, co w szczególności docenią ambitni przedsiębiorcy chcący stopniowo rozszerzać i rozbudowywać swoją działalność biznesową. Możliwość początkowego wdrożenia tylko wybranych, potrzebnych na danym etapie rozwoju działalności firmy modułów ogranicza natomiast koszty wdrożeniowe oraz pozwala stopniowo przekonywać się do pracy z systemem ERP.

Za wdrożeniem oprogramowania ERP w małej firmie przemawia dodatkowo dostępność rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o małych biznesach – system ERP dla firm i małych przedsiębiorstw to narzędzie, którego funkcjonalność ma za zadanie skutecznie wspierać mniejszych graczy na rynku, pozwolić w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał biznesowy oraz rozwinąć skrzydła. Systemy ERP umożliwiają małym firmom efektywną, zgodną z najnowszymi standardami technologicznymi pracę, stopniowe rozwijanie działalności biznesowej i budowanie przewagi konkurencyjnej, co ma niebagatelne znaczenie we współczesnym, wymagającym świecie biznesu.