Nowy termin wdrożenia JPK_VAT (JPK_V7)

Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT (JPK_V7) zostanie przesunięty, dla wszystkich podatników,
z 1 lipca na 1 października 2020 r.

“Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.” – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Nowelizacja z 31 marca 2020 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem  COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przesunęła o 3 miesiące termin wejścia w życie przepisów o nowym JPK_VAT dla dużych przedsiębiorców. Pierwotnie zmiany miały wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. Jednocześnie pozostawiono termin 1 lipca 2020 r. na wejście w życie tego obowiązku dla firm z sektora MŚP.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apelował o przesunięcie o trzy miesiące terminu wprowadzenia obowiązków dotyczących stosowania nowego JPK_VAT przez małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Jego zdaniem byłoby to odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację, w której obecnie znalazły się najmniejsze firmy.

Zwracamy Państwa uwagę, że przesunięcie terminu nastąpiło o trzy miesiące i dotyczy wszystkich firm. Zatem apelujemy o przygotowanie się do nadchodzących zmian, gdyż jednoczesne wprowadzenie obowiązku dla wszystkich podmiotów niesie ze sobą możliwość spiętrzenia zapotrzebowania na usługi konsultantów.