Zmiany w zarządzaniu produkcją na 2023 rok

Każdy kolejny rok niezmiennie wiąże się z różnego rodzaju zmianami. Nie inaczej jest w przypadku obecnego. Ulepszenia dotyczą produkcji, handlu, finansów i księgowości czy innych sektorów. Przyjrzymy się dzisiaj temu pierwszemu modułowi. Właściciele przedsiębiorstw produkcyjnych powinni wiedzieć, jakie trendy w zarządzaniu produkcją będą obowiązywać w nadchodzącym roku. Poniżej poniższe z nich:

 

Dalsza automatyzacja produkcji

Trendem, który nieustannie rozwija się z roku na rok i na pewno w tym także nie przestanie jest proces automatyzacji wielu procesów. Liczne czynności, które dotychczas pracownicy wykonywali ręcznie, będą możliwe do wykonania przy pomocy różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Zmiana systemów ręcznych na zautomatyzowane pozwoli na znaczne przyspieszenie wielu procesów, usprawnienie zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie oraz zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

 

Mobilne technologie

W 2023 roku odnotujemy znaczny wzrost korzystania z mobilnych technologii przez kolejne przedsiębiorstwa. Ich wdrożenie pozwala na osiągnięcie wielu korzyści dla firm – m.in. eliminację sporej ilości błędów, poprawę komunikacji czy większą efektywność. Transformacja cyfrowa pozwoli na dużo większe przyspieszenie procesów związanych z zamówieniami oraz fakturowaniem.

 

Gospodarka cyrkularna w 2023 roku

Gospodarka cyrkularna, inaczej gospodarka obiegu zamkniętego, integruje się z produktami, które można wykorzystać ponownie. Jej działanie polega na znacznym zmniejszeniu ilości produkowanych odpadów oraz ograniczeniu zużywania wielu surowców, a ponadto wpływa ona na emisję orz utratę energii. W 2023 roku coraz większa ilość firm planuje stosować takie działania produkcyjne, których celem jest zwiększenie ilości wytwarzanych towarów przy jednoczesnym zużyciu mniejszej ilości materiałów. Jest to efektem postępujących zmian klimatycznych oraz nieprzemyślanych konsumpcji.

 

Podążanie za potrzebami konsumentów i personalizacja produktów

Kolejnym kluczowym trendem w zarządzaniu produkcją w obecnym roku jest jeszcze większe dostosowanie do potrzeb klientów. Wynika to  z tego, iż ich potrzeby stale się zmieniają, a dla dobrej firmy oczekiwania klienta znajdują się zawsze na pierwszym miejscu. Mowa m.in. o zapotrzebowaniu na personalizację. Producenci towarów o znacznej różnorodności będą zmuszeni do szczegółowego dopasowania ich do potrzeb swoich klientów. Pozwoli to na osiągnięcie większych zysków niż gdyby wciąż zajmowali się produkcją towarów uniwersalnych.

 

Zastąpienie Excela systemem do zarządzania produkcją

Rok 2023 wiąże się również z wdrażaniem nowych systemów do zarządzania produkcją oraz magazynem. Coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na rezygnację z programu Excel na rzecz skuteczniejszych i dających większe możliwości systemów, np. MRP. Będzie się to wiązało z zmniejszeniem ilości błędów, skróceniem czasu oczekiwania na dostawy oraz ogólną efektywnością firmy. Systemy do planowania potrzeb materiałowych pozwolą na komfortowe monitorowanie poziomu zapasów oraz materiałów i zoptymalizują wiele procesów w produkcji.

 

Koncepcja Kaizen w 2023 roku

Zarządzanie Kaizen jest filozofią stosowaną w coraz większej ilości przedsiębiorstw z branży produkcyjnej. Pomaga ona udoskonalać wiele obszarów w firmie i odpowiadać na potrzeby klientów. W 2023 roku liczba wykorzystujących koncepcję przedsiębiorstw z pewnością wzrośnie jeszcze bardziej. Jej główne zasady dotyczą aktywizacji pracowników, traktowania problemów jako możliwości, bieżącego poprawiania błędów a także ciągłego udoskonalania produktów.